EBU-IMZ Cena za celoživotní dílo: CHRISTOPHER NUPEN

Christopher Nupen

„Velmi nás těší, že můžeme společně se skupinou hudebních a tanečních odborníků EBU vzdát hold mimořádným osobnostem kulturního filmového průmyslu udělením Ceny EBU a IMZ za celoživotní dílo,” říká prezident IMZ Arild Erikstad.

„Je pro nás ctí, že v letošním roce oceňujeme vynikající práci Christophera Nupena, velkého průkopníka našeho
oboru a skvělého umělce,“
dodává Nicolas Auboyneau, předseda skupiny hudebních a tanečních odborníků EBU.

Christopher Nupen se narodil v Jihoafrické republice a když mu bylo 19 let, přestěhoval se do Anglie. Jeho otec se sice snažil synovi zajistit práci v investiční bance, na Christophera, který byl již od útlého věku okouzlen hudbou, však čekala jiná kariéra. Nekonečné kulturní možnosti Londýna Christophera nadchly, velmi rád tu navštěvoval koncerty. Od té doby jeho životní cíl podněcovala řada nečekaných a dobře načasovaných seznámení. Při znovuotevření Vídeňské státní opery v roce 1955 si sedl na špatné sedadlo, což vedlo k blízkému přátelství se sopranistkou Lotte Lehmannovou. V Londýně studoval v Centru španělské kytary u Lena Williamse a spolubydlel tu s jeho synem Johnem Williamsem. Zde se seznámil s celou generací výjimečně talentovaných umělců: za všechny uveďme například Daniela Barenboima, Pinchase Zuckermana, Jacqueline du Pré nebo Vladimira Ashkenazyho.

Po dvou úspěšných dokumentech, které vytvořil pro BBC Radio, pozval Christophera Huw Wheldon, vedoucí hudebního oddělení BBC TV, aby přešel do televize. Jeho první dokumentární film „Double Concerto“, v němž účinkovali jeho přátelé Vladimir Ashkenazy a Daniel Barenboim, získal ceny na Zlaté Praze a v Monte Carlu. V roce 1968 založil Christopher společnost Allegro Films. Následovalo přes pětasedmdesát inscenací o slavných umělcích. Christopher, který měl stale velkou náklonnost k veřejnoprávnímu vysílání, po mnoho let partnersky spolupracoval s britskými BBC a Channel 4 a mnoha dalšími vysílateli po celé Evropě.

Prezident IMZ Arild Erikstad k ocenění doplňuje: „Christopher je skutečným průkopníkem. Jeho životní snahou je přivést k divákům prostřednictvím televize ty největší umělce a hudební osobnosti. Na správném místě, ve správný čas, se správnými přáteli, využíval Christopher ty nejnovější technologie, aby vyprávěl intimní příběhy s hlubokým porozuměním hudbě. Kombinací biografických vyprávění a špičkových hudebních vystoupení vytvořil nový filmový žánr.“

„Christopher Nupen svou více než padesátiletou dráhou přesvědčivě prokázal, že televize je schopna zaznamenat umělce tak, jak to nedokáže žádné jiné médium,“ pokračuje člen direktoriátu IMZ Bernd Hellthaler. Christopherova žena Caroline nedávno objevila „novou“ řadu s názvem „Barenboim o Beethovenovi“, kterou její muž režíroval a produkoval. Série, která byla letos znovu vydaná, je skvělým příkladem Christopherova spojení s umělcem takového formátu. Christopher Nupen získal mnoho ocenění, mezi která patří BAFTA, Mezinárodní cena Emmy, Cena RAI na Prix Italia nebo ocenění Zlaté Prahy.

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo je společnou iniciativou Mezinárodního hudebního a mediálního centra IMZ, Evropské vysílací unie EBU a Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, jejímž cílem je ohodnotit špičkovou kvalitu v hudební a taneční oblasti audiovizuálního průmyslu. Ocenění bylo poprvé uděleno v roce 2017. Cenu doposud obdrželi Brian Large, Bruno Monsaingeon, Anca-Monica Pandelea a Gabrielle Babin Gugenheim.