O festivalu Zlatá Praha

Byla první polovina šedesátých let, když se na festivalové mapě poprvé objevila Zlatá Praha. Díky dlouholeté tradici a jedinečnému obsahu si přehlídka získala prestižní postavení. Návštěvníkům z řad veřejnosti i profesionálům televizního a divadelního světa nabízí každoročně nejen možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky.

Mezi vybrané hosty posledních ročníků patří americký operní a divadelní režisér Peter Sellars, režisér a dramaturg Petr Weigl, britský televizní režisér Brian Large, choreograf Jiří Kylián, francouzský filmař, spisovatel a houslista Bruno Monsaingeon, producentky Gabrielle Babin Gugenheim z Arte France a Anca-Monica Pandelea z německé televize ZDF, španělský baletní tanečník a choreograf Nacho Duato, francouzský choreograf současného tance Angelin Preljocaj, švédský choreograf Mats Ek, tanečnice Daria Klimentová, jihoafrický filmař Christopher Nupen nebo tanečníci a choreografové, bratři Bubeníčkové.

Zaměření festivalu se v průběhu let měnilo, v novém tisíciletí si ale vydobyl nezastupitelnou úlohu jediné reprezentativní přehlídky pořadů zaměřených na hudbu, tanec a divadlo. Ve spojení se slavnostními večery a doprovodným programem si tak akce získává oblibu nejen u přátel živé a televizní kultury, ale také mezi rodinami. Zlatá Praha patří vedle spřízněných televizních festivalů Prix Italia nebo Rose d’Or k pravidelným zastávkám mezi profesionály, kteří do Prahy cestují z celého světa, aby v denním čase debatovali a se svými kolegy si vyměnili cenné zkušenosti, ve večerních hodinách zhlédli jeden z premiérových filmů, případně vystoupení předních hudebníků. Loni například na slavnostním závěrečném večeru zazpívala česká zpěvačka a muzikálová herečka Dasha se svými hosty.

V neposlední řadě zasedá na Zlaté Praze každý rok mezinárodní porota, která vybírá z přihlášených pořadů vítěze ve třech kategoriích, ve kterých udělí ocenění Český křišťál. Dále zvolí držitele hlavní ceny Grand Prix Golden Prague a zvláštního uznání se dočká i autor mimořádného uměleckého počinu. Další dvě ocenění rozdávají Česká televize a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Vloni se na festival přihlásilo třiaosmdesát soutěžních filmů původem ze pětačtyřiceti televizních a filmových produkcí z osmnácti zemí světa.

Letošní – již jednašedesátý – ročník festivalu se bude konat na nové lokaci, v Obecním domě v Praze, v termínu od 25. do 28. září 2024. 

Ceny