GRAND PRIX 2018 SI ODNESL „GÉNIUS“

Vítězný film Zlaté Prahy 2019 - předávání ceny

Vítězný snímek GRAND PRIX 2018 vypráví dosud neznámý příběh Leonarda Bernsteina. Intimní dokument o světoznámém vynikajícím dirigentovi, charismatickém moderátorovi a autorovi muzikálu West Side Story mapuje Bernsteinovy osobní vzestupy i pády, jeho touhu být uznávaným skladatelem, ale přibližuje i umělcův život poznamenaný tragickými událostmi. Hluboký vhled do rozporuplné osobnosti hudebního génia nám kromě řady pamětníků zprostředkují Bernsteinovy děti Jamie, Nina a Alexander, tak zdůvodnila výběr porota.

Přihlášené snímky od téměř čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly i v dalších dvou velkých kategoriích Český křišťál - Dokumenty o hudbě, tanci a divadle, kterou vyhrál netradiční kanadský hudební dokument Snění o židovských Vánocích, jenž vypráví příběh skupiny židovských písničkářů. V kategorii Český křišťál - Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů zvítězilo cenami ověnčené taneční divadlo Zděšení, které vychází z životní zkušenosti herce Jonathona Younga.

Na slavnostním večeru bylo uděleno i několik dalších speciálních cen. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si odnesl německý snímek Hudba a moc, jenž zkoumá různé pohledy na politické aspekty hudby. Cenu České televize získal německý snímek o známém choreografovi Nižinský - Balet Johna Neumeiera.  A Speciální uznání za mimořádný umělecký počin si odneslo televizní zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí.