Jiří Kylián – Čech, kterého mezi sebe přijala francouzská Akademie krásných umění

Jiří Kylián Jiří Kylián Autor: Martin Rypan

Návštěvníci festivalu Zlatá Praha se mohou letos těšit na několik filmových premiér odkrývajících životy významných českých umělců. Jednou z nich je i film o světově uznávaném choreografovi Jiřím Kyliánovi, který většinu svého života strávil v Nizozemsku – více než dvacet let pracoval jako hlavní choreograf a umělecký ředitel Nizozemského tanečního divadla.

Jiří Kylián se proslavil jako autor mnoha celosvětově uznávaných choreografií, za svou kariéru obdržel řadu českých i mezinárodních cen, letos byl navíc vyznamenán Akademií krásných umění v Paříži. Význačné ocenění, které akademie uděluje od roku 1816, obdržel jako teprve třetí Čech a je jedním z mála cizinců, kterým se této pocty dostalo.

Dokumentární film Jeden rok v životě Jiřího Kyliána natáčel režisér Martin Kubala od září 2018 do léta letošního roku. Zachytil v něm ty nejzajímavější momenty, které umělec během natáčení prožil – inscenaci Mosty času, v níž se souborem pražského Národního divadla připravil retrospektivní večer složený ze svých nejvýznamnějších choreografií, či březnovou inauguraci mezi členy akademie. To vše v kombinaci s přiblížením osobního života v Haagu, kde Jiří Kylián trávil letní měsíce. Unikátní dokument tak divákům dovoluje nahlédnout nejen do procesu příprav baletních vystoupení, ale i do soukromí světového choreografa.

Premiéra snímku Jeden rok v životě Jiřího Kyliána se uskuteční v pátek 27. září v 18.30 hodin ve velkém sále Nové scény Národního divadla

Rezervace vstupenek zde, vstup na slavnostní premiérovou projekci je zdarma.

Jiří Kylián Jiří Kylián Autor: Martin Rypan
Jiří Kylián Jiří Kylián Autor: Martin Rypan
Jiří Kylián Jiří Kylián Autor: Martin Rypan
Jiří Kylián Jiří Kylián Autor: Martin Rypan