Hlavní cenu Grand Prix na mezinárodním festivalu televizní tvorby získal německý snímek Zamilovaná Orfea. Vítěze vybírala mezinárodní pětičlenná porota, jejímž předsedou byl německý režisér a producent Reiner E. Moritz. Celkem se o sedm cen ucházelo třiaosmdesát přihlášených titulů. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 obdrželi tvůrci filmu Nikola Márová: portrét primabaleríny, jehož producentem je Česká televize.
„Mohl bych tu vyjmenovávat všechny novinky, které jsme letos připravili, projekce, které zaplnily sály Nové scény, pořady z celého světa, které zaujaly porotu, setkání odborníků, producentů a vysílatelů z celého světa, kteří přijeli do Prahy. To všechno by byla pravda. Pro mě je ale nejdůležitější, že se Zlatá Praha dožila svého šedesátého ročníku v plné síle a Praha i Česká televize tak mohou i nadále hostit jediný televizní festival o hudbě a tanci na světě. A je-li něco jediného, pak jde o něco unikátního a vyžaduje to obrovskou zodpovědnost. Jsem rád, že ji přijímáme, a že akce světového významu stojí sebevědomě na startu do další šedesátky,“ říká Tomáš Motl, ředitel Zlaté a Prahy a výkonný ředitel ČT art.
Vítězství snímku Zamilovaná Orfea od režiséra Axele Ranische zdůvodnila mezinárodní porota těmito slovy: „Film přesvědčivě oživuje starověký mýtus o Orfeovi s pomocí vynikajícího filmařského talentu a nesmírného smyslu pro humor, se kterým si autor dobírá fenomén režijního divadla.“
Ceny EBU a IMZ za celoživotní dílo získaly dvě osobnosti – skladatel Mikael Karlsson a režisér, choreograf a scénograf Alexander Ekman. Jeden z předávajících, prezident IMZ a výkonný producent v NRK Arild Erikstad, o nich řekl: „Jejich díla mají na odvětví audiovizuálního scénického umění dlouhodobý vliv, a přestože cenu za vynikající výsledky dostávají každý zvlášť, nemohu myslet na Miku, aniž bych pomyslel na Alexe, a naopak – tvoří inspirativní tým a já netrpělivě vyhlížím jejich další kroky.“
Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 letos zůstane v České republice. Získal ho dokument Nikola Márová: portrét primabaleríny, který natočil Martin Kubala. Za vzrušující, objevnou, a přitom zábavnou cestu za jedinečností zvuku starých houslí a smyčcových nástrojů získal rakouský film Temné tajemství pana Paganiniho režiséra Herberta Eisenschenka Cenu České televize. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin si z festivalu odváží novozélandská dramatická interpretace současné komorní opery Nejpodivnější z andělů režisérky Rebeccy Tansley.
Cena Český křišťál byla udělena ve třech kategoriích: Záznamy hudebních koncertů, Dokumenty o hudbě, tanci a divadle a Záznamy inscenačního umění. První z nich přebral z rukou Dagmar Peckové režisér Armas Rudaitis za záznam koncertu věnovaného hudbě 21. století nejmladší generace litevských skladatelů s názvem Hudební cesta časem. Vilnius 700. Vítězem kategorie Dokumenty o hudbě, tanci a divadle se stal snímek Hudba pod hákovým křížem – Maestro a violoncellistka z Osvětimi německého režiséra Christiana Bergera, který ukazuje, jak se hudba může proměnit v propagandu, ale také jak dokáže zachraňovat životy. Příběh stojí na kontrastu životních osudů dirigenta Willhelma Furtwänglera a cellistky Anity-Lesker Wallfisch, která sama přežila Osvětim. Režisérem téměř dvouhodinového záznamu poslední opery skladatelky Kaiji Saariaho Nevinnost je Phillippe Béziat a Český křišťál v kategorii Záznamy inscenačního umění míří tedy do Francie.
Přehled ocenění 60. ročníku festivalu Zlatá Praha:
- Grand Prix - Zamilovaná Orfea, 108 minut, Německo, režie Axel Ranisch
- Cena České televize - Temné tajemství pana Paganiniho, 52 minut, Rakousko, režie Herbert Eisenschenk
- Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin – Nejpodivnější z andělů, 57 minut, Nový Zéland, režie Rebecca Tansley
- Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo - režisér, choreograf a scénograf Alexander Ekman a skladatel Mikael Karlsson
- Český křišťál –Záznamy hudebních koncertů – Hudební cesta časem. Vilnius 700, Litva, 30 minut, režie Armas Rudaitis and Kornelijus Jaroševičius
- Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle – Hudba pod hákovým křížem – Maestro a violoncellistka z Osvětimi, Německo, 86 minut, režie Christian Berger
- Český křišťál – Záznamy inscenačního umění – Nevinnost, Francie, 108 minut, režie Phillippe Béziat
- Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 – Nikola Márová: portrét primabaleríny, Česká republika, 52 minut, režie Martin Kubala