Letošní Zlatá Praha zná vítěze. Hlavní cenu získala inscenace Romeo a Julie londýnského Národního divadla, oceněn byl i koncert České filharmonie

Romeo a Julie Romeo a Julie - vítězný snímek festivalu Zlatá Praha Autor: TV Sky.uk

Romeo a Julie patří k nejznámějším divadelním hrám, interpretací a zpracování se dostalo tragédii už nespočet. Přesto dokázal záznam režiséra Simona Godwina zaujmout porotu Zlaté Prahy natolik, aby filmu udělila Grand Prix. Mezi oceněné osmapadesátého ročníku mezinárodního televizního festivalu patří také koncert České filharmonie s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashvili nebo polský dokument Agónie. Cenu EBU a IMZ za mimořádné dílo obdržel na slavnostním zakončení na Nové scéně Národního divadla americký divadelní režisér Peter Sellars.

„Letošní ročník vyslal jasný signál, že ani sály bez diváků nezabrání tomu, aby u nás i v zahraničí vznikaly skvělé pořady, které mohou díky televizi co nejvěrněji přinést pandemií poškozené živé umění lidem až domů,“ říká ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „A zároveň, a to je možná ještě důležitější, přinesl naději, že to nejhorší máme za sebou. Díky festivalu i České televizi se mohli po dvou letech opět tváří v tvář setkat producenti i tvůrci z celého světa a Zlatá Praha tak pro ně už navždy zůstane symbolem nového začátku.“

Vítězný film Romeo a Julie představuje podle poroty efektní, dramatické a mimořádně důkladně zpracované Shakespearovo dílo v současném pojetí s vynikajícím výkonem protagonistů a neotřelými moderními kostýmy. Za výjimečně zdařilé označila pětičlenná komise v čele s britským televizním režisérem Brianem Largem zejména záběry natáčené z ruky, které zprostředkovaly divákovi silné, dramatické detaily zachycující pronikavou krásu.

Vedle Grand Prix rozdala porota České křišťály, kdy jeden putuje do sousedního Polska – dokument Agónie představil lidovou hudbu jako prostředek místního propojení generací minulých a současných, a další zase do Rakouska. Představení Ohnivý anděl s Prokofjevovou hudbou zaujalo moderním a strhujícím pojetím, které dokáže vyvolat strach a zároveň dojímá svou hudební a dramatickou intenzitou.

Letošní cenu EBU a IMZ za mimořádné dílo získal Peter Sellars, operní a divadelní režisér a festivalový ředitel, který je slovy předsedy IMZ Arilda Erikstada „jedním z nejvýjimečnějších a nejvlivnějších umělců naší doby“. Projekt Umírající labutě veřejnoprávního televizního kanálu 3sat si odnáší z festivalu hned dvě ocenění – od Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a od poroty jako Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin. Tuto cenu obdržela také opera Bílá růže, a to zejména díky své vizualizaci výborně zpracované pro televizního diváka. Cenu České televize obdržel film Janine Jansenová: Láska ke Stradivarimu sledující nizozemskou virtuosku při nahrávání alba na dvanácti nejvzácnějších stradivárkách světa.

Diváci kulturní stanice ČT art uvidí v pondělí 27. září ve 20.15 hodin letošního držitele Českého křišťálu v kategorii Záznamů hudebních koncertů, Jarní hvězdy České filharmonie III s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashviliovou. Do programu se v průběhu následujícího roku dostanou i další z oceněných filmů.

Seznam oceněných:

· Grand Prix // Romeo a Julie (Spojené království; režie: Simon Godwin)

· Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů (Záznamy symfonických a orchestrálních představení, komorní hudba, recitál atd.) // Jarní hvězdy České filharmonie III s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashvili (Česko; režie: Michael Beyer)

· Český křišťál – kategorie Dokumenty o hudbě, tanci a divadle // Agónie (Polsko; režie: Tomasz Knittel)

· Český křišťál – Záznamy inscenačního umění (Záznamy inscenací oper, operet, muzikálů, tance, baletů, divadelních představení atd.) // Ohnivý anděl (Rakousko; režie: Tiziano Mancini, jevištní režie: Andrea Breth)

· Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin // Projekt Umírající labutě (Německo; režie: Eric Gauthier)

· Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin // Bílá růže (Německo; režie: David Bösch)

· Cena EBU a IMZ za mimořádné dílo // Peter Sellars (USA)

· Cena České televize // Janine Jansenová: Láska ke Stradivarimu (Spojené království; režie: Gerald Fox)

· Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 // Projekt Umírající labutě (Německo; režie: Eric Gauthier)