Národní divadlo opět hostí Zlatou Prahu

ZP

Primabalerína Tereza Podařilová, světově proslulý tenorista Pavel Černoch a hvězdní tanečníci bratři Bubeníčkové – to jsou významní čeští umělci, jejichž životy odkryjí filmové premiéry letošního Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Tato jména jsou jen ale jen některá z lákadel, která čekají na návštěvníky sedmapadesátého ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí. Ten proběhne od 23. do 26. září a již šestým rokem jej hostí Nová scéna Národního divadla.

Televizní diváci i festivaloví návštěvníci se mohou těšit na řadu známých jmen i originálních a hlavně nejnovějších televizních snímků o hudbě, tanci a divadle z celého světa, které jinde než právě zde na jednom místě neuvidí.

Sérii slavnostních večerů letos zahájí ve středu 23. září skutečná lahůdka, koncert jednoho z nejvyhledávanějších světových tenorů s názvem Pavel Černoch a jeho hosté. Na slavnostním večeru zazní známé árie z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Georgese Bizeta a Antonína Dvořáka, ale také slavné písně Con te partirò Francesca Sartoriho nebo Non ti scordar di me Ernesta de Curtise. Jako své hosty si Pavel Černoch pozval sopranistku Kateřinu Kněžíkovou a barytonistu Svatopluka Sema, Filharmonii Hradec Králové zpoza dirigentského pultu povede Jan Kučera.

Den poté, tedy ve čtvrtek 24. září, festival divákům ve slavnostní premiéře od 18:30 hodin nabídne projekci nového dokumentárního snímku režiséra Martina Kubaly k 75. výročí založení Taneční konzervatoře hl.m.Prahy s názvem Kde se rodí tanečníci. Nahlédneme do zákulisí školy, která za léta své existence vychovala takové osobnosti jako je Jiří Kylián, Ivan Liška, Daria Klimentová nebo Jiří a Otto Bubeníčkovi. Tentýž den od 20 hodin proběhne premiéra nového dokumentárního filmu režisérky Olgy Špátové, Pavel Černoch – Enfant terrible opery. Dokumentární portrét Pavla Černocha přinese opravdový příběh života jednoho z nejvýznamnějších současných českých operních pěvců. Pavel Černoch je vyhledávaným tenorem na prestižních koncertních a operních scénách, ale zároveň je rebel, který si žije po svém a nechce se řídit cizími pravidly.

Následující den bude od 18:30 hodin v premiéře uveden další dokument v režii Martina Kubaly Tereza Podařilová, čas primabaleríny. Dlouholetá první sólistka Baletu Národního divadla se na podzim 2019 rozloučila s aktivní kariérou tanečnice, ale zůstává v souboru jako baletní mistryně a zároveň pokračuje v pedagogické dráze na pražské Taneční konzervatoři. Na pozadí poslední role Markýzy de Merteuil se vrátíme k profesní dráze i životním osudům tanečnice, která nechala tvůrce velmi otevřeně nahlédnout do svého soukromí. Od 20 hodin pak proběhne česká veřejná premiéra dokumentu Srdce tančí, který natočila novozélandská režisérka Rebecca Tansley. Film zachytil návštěvu Jiřího a Otty Bubeníčkových na Novém Zélandu, kam přijeli se souborem New Zealand Ballet nastudovat svou adaptaci romantického filmu Piano, který převedli do podoby celovečerního baletu. Slavnostní projekce se zúčastní oba bratři Bubeníčkové osobně.

Na všechny filmové večery se mohou lidé bezplatně zaregistrovat na webových stránkách festivalu.

Rovnou stovku soutěžních hudebních, tanečních a divadelních snímků z celého světa nabídne návštěvníkům festival tak jako každý rok zcela zdarma. V instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě tak mohou vidět skutečně to nejlepší, co za poslední rok ve světě vzniklo.

Mezi partnerské večery festivalu patří baletní představení Marná Opatrnost či Verdiho opera Nabucco ve Státní opeře.

57. ročník Zlaté Prahy uzavře v sobotu 26. září velké finále – slavnostní vyhlášení výsledků, které přenášíme online. O tom, které filmy letos zvítězí, bude rozhodovat mezinárodní pětičlenná porota, jejíž členkou za českou stranu je Marie Kučerová, česká hudební manažerka a televizní producentka, od roku 2013 ředitelka Filharmonie Brno.

Těšíme se na vás od středy 23. do soboty 26. září 2020 v prostorách Nové scény Národního divadla.