NÁRODNÍ DIVADLO OPĚT HOSTÍ ZLATOU PRAHU

Národní divadlo

Primabalerína Baletu Národního divadla Nikola Márová, světově proslulá mezzosopranistka Dagmar Pecková, houslový virtuos Václav Hudeček nebo světoznámý choreograf Jiří Kylián – to jsou významní čeští umělci, jejichž životy odkryjí filmové premiéry letošního Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Tato jména jsou ale jen některá z lákadel, která čekají na návštěvníky 59. ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí. Ten proběhne od 21. do 24. 9. a již osmým rokem jej hostí Nová scéna Národního divadla a její nejbližší okolí.

Televizní diváci i festivaloví návštěvníci se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i originálních a hlavně nejnovějších televizních snímků o hudbě, tanci a divadle z celého světa, které jinde než právě zde na jednom místě neuvidí.

Sérii slavnostních večerů zahájí 21. 9. skutečná lahůdka, koncert s názvem Dagmar Pecková a její hosté. Nekonvenční, živelný, bořící žánrové hranice a plný humoru – zahájení 59. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha bude přesně takové jako jeho letošní protagonistka a nedávná jubilantka, pěvkyně Dagmar Pecková. Na pódiu přivítá i své pěvecké kolegy Marii Svobodovou, Richarda Samka a Jiřího Hájka, večerem provede moderátor Libor Bouček a hudebně ho zarámuje Orchestr opery Jihočeského divadla v čele s dirigentem a vynikajícím pianistou Davidem Švecem. Těšit se můžete nejen na slavné Mozartovy či Bizetovy árie, ale také na operetní repertoár a písně Gustava Mahlera či Kurta Weilla. Program z Nové scény Národního divadla bude živě přenášet kulturní kanál ČT art.

22. 9. festival nabídne slavnostní premiéru dokumentárního snímku Hanspaulské blues režiséra Michala Rákosníka o českém bluesovém zpěvákovi Petaru Introvičovi. Dokument bude nejen portrétem výrazné autorské osobnosti, ale také svébytné scény, svébytného hudebního žánru a svébytné pražské čtvrti. Tentýž večer proběhne premiérová projekce nového dokumentu režiséra Aleše Kisila s názvem Stoptime Dagmar Peckové, který zachycuje umělkyni, která nemilosrdně boří zažité stereotypy a mýty, v čase zastavení, bilancování a zároveň nadechnutí k jinému kariérnímu směřování.

23. 9. bude uveden nový dokument Múzy Václava Hudečka režiséra Patrika Ulricha o českém houslovém virtuosovi, který letos oslavil své životní jubileum. Poté proběhne světová premiéra nového a ojedinělého snímku choreografa Jiřího Kyliána s názvem Divadelní dějství, který dokumentuje zrození, život a smrt prvního divadla na světě, zasvěceného tanečnímu umění. Páteční program uzavře slavnostní premiéra nového dokumentárního snímku režiséra Martina Kubaly o dlouholeté první sólistce Baletu Národního divadla. Ve filmu Nikola Márová: portrét primabaleríny nahlédneme do profesionálního i soukromého života jedné z našich nejúspěšnějších baletních umělkyň, která během své bohaté kariéry ztvárnila nespočet rolí ve stěžejních dílech světových i tuzemských choreografů.

Mezi partnerské večery festivalu patří baletní představení Spící krasavice, operní představení Don Giovanni a Bludný Holanďan či opereta Ples v hotelu Savoy.
24. 9. znovu ožije i piazzeta ND, kde proběhne tradiční Zlatý den Zlaté Prahy. Celodenní program pro celou rodinu plný koncertů, uměleckých představení, tanečních a hudebních workshopů a improvizací přinese i volný vstup do zázemí Národního divadla.

59. ročník Zlaté Prahy uzavře v sobotu 24. 9. slavnostní vyhlášení výsledků a program složený ze skvělých tanečních i hudebních výkonů. Večer vysílá kulturní kanál ČT art a o tom, které filmy letos zvítězí, bude rozhodovat mezinárodní pětičlenná porota, jejímž členem za českou stranu je Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery ND a Státní opery v Praze.