Ojedinělá zpověď hvězdného dirigenta Jiřího Bělohlávka

Jiří Bělohlávek Jiří Bělohlávek Autor: Česká filharmonie

Vrcholná profesionalita ale zároveň i jistá upjatost, tak často vnímá dirigentskou práci široká veřejnost. Unikátní dokumentární zpověď jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů Jiřího Bělohlávka tento stereotyp vyvrací. Slavnostní premiéra filmu režiséra Romana Vávry proběhne 26. září na Zlaté Praze.

Jiří Bělohlávek, mezinárodně uznávaný český dirigent a pedagog, založil v roce 1994 Pražskou komorní filharmonii. Působil také v roli šéfdirigenta symfonického orchestru britské BBC a od září 2012 převzal dirigentské vedení České filharmonie. Tu vedl až do roku 2017, kdy jej přemohla vážná nemoc.

Filmový štáb v čele s režisérem Romanem Vávrou strávil s dirigentem dva roky. V dokumentu Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ filmaři zachytili nejen umělcův smysl pro humor, ale i jeho vyprávění o pracovních začátcích, o hudbě, o slavných předchůdcích v České filharmonii, o rodině a soukromém životě. Součástí dokumentu je i povídání jeho nejbližších přátel. Před kamerou se objeví ředitel České filharmonie David Mareček, malíř Jiří Voves, dirigenti Semjon Byčkov a Simon Rattle či Bělohlávkovi bývalí studenti, přátelé a uznávaní dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Hanus. Jedinečnost dokumentu tkví mimo jiné i v záběrech z rodinného archivu.

Film přináší hluboký a poutavý příběh dirigenta v posledních letech jeho životní a umělecké pouti. Vyprávění dominuje režisérova tvůrčí upřímnost ve vykreslení člověka, který v čele České filharmonie zanechal hlubokou stopu.

Srdečně Vás zveme na slavnostní premiéru filmu, která se uskuteční ve čtvrtek 26. září ve velkém sále Nové scény Národního divadla. Promítání dokumentu Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ začne v 19.30 hodin. Máte tak šanci zhlédnout unikátní snímek ještě před tím, než půjde na podzim do kinodistribuce.

Rezervace vstupenek na webu Zlaté Prahy, vstup je zdarma.

Jiří Bělohlávek Jiří Bělohlávek Autor: Kiran Ridley
Jiří Bělohlávek Jiří Bělohlávek Autor: Česká filharmonie
Jiří Bělohlávek Jiří Bělohlávek Autor: Česká filharmonie