Per Boye Hansen

Profile picture for user Per Boye Hansen
Umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

Per Boye Hansen
Narodni Divadlo
Česko

Per Boye Hansen je od srpna 2019 uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery v Praze.

Od dubna 2012 do července 2017 působil na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. Od roku 2005 do roku 2012 zastával funkci ředitele Mezinárodního festivalu v Bergenu. V roce 2000 začal působit jako castingový ředitel berlínského operního domu Komische Oper Berlin, kde byl v roce 2003 jmenován do funkce ředitele opery. Tuto pozici vykonával do roku 2005.

V roce 2011 byl norským ministrem kultury jmenován předsedou poroty Mezinárodní Ibsenovy ceny. Byl členem poroty několika mezinárodních pěveckých soutěží a soutěží pro operní režiséry.

V letech 1984 až 1988 pracoval jako asistent režie opery v Kolíně nad Rýnem a pravidelně působil jako asistent režie na Salcburském festivalu.

Po studiu divadelní vědy na Univerzitě v Oslu studoval obor operní režie pod vedením profesora Dietera Bülter-Marella na Folkwanghochschule v německém Essenu, kde absolvoval v roce 1982 s inscenací Purcellovy opery “Dido a Aeneas”.

V témže roce založil Letní operní soubor v Oslu, který vedl až do roku 1992. Z původně volného sdružení norských umělců se nakonec stal každoroční desetidenní festival koncertů a operních představení. V rámci festivalu v norské premiéře Hansen nastudoval operu Benjamina Brittena Sen noci svatojánské, Mozartovy opery Don Giovanni, Così fan tutte a La Clemenza di Tito a Straussovu Ariadnu na Naxu.