Brian Large

Profile picture for user Brian Large
Televizní režisér

Brian Large
Spojené království

Brian Large se může pochlubit více než padesátiletou kariérou, během níž se podílel na vzniku téměř tisícovky pořadů ze světa opery, vážné hudby a baletu. Londýnský rodák vystudoval Royal Academy of Music a Londýnskou univerzitu, odkud si odnesl doktorské tituly v oborech hudby a filozofie. Díky své postgraduální práci zavítal do Vídně a do Prahy a jeho láska k české a slovanské hudbě ho přivedla k napsání a vydání špičkových knih o hudbě Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Large také přispíval do encyklopedických slovníků The New Grove Dictionary of Music a The Grove Dictionary of Opera. V roce 2017 Společnost Bohuslava Martinů v Praze práci Dr. Large ocenila prestižní Medailí Nadace Bohuslava Martinů.

Dr. Large, držitel mnoha ocenění, získal v roce 1987 Peabodyho cenu za historický návrat Vladimira Horowitze do Moskvy. Legendární koncert z Velkého sálu moskevské konzervatoře byl dokonce vysílán „živě“. V roce 1993 získal Large cenu Emmy za živý přenos Tosky v dobových kostýmech a lokalitách, do kterých děj opery zasadil sám Puccini. Přenos vidělo 80 milionů diváků po celém světě. Další cena Emmy přišla v letech 1991-92 za galavečer MET, která slavila 25leté výročí v budově Lincolnova centra.

Royal Television Society prohlásila Dr. Large v roce 1981 za „Nejlepšího televizního režiséra“ za Prsten Nibelungův ve ztvárnění Chereaua a Bouleze. Stejného ocenění se mu dostalo v roce 1990 za první Koncert tří tenorů z Caracallových lázní v Římě. V roce 1993 získal cenu poroty BAFTA za mimořádné dílo v oblasti televizní režie.
Mezi vrcholy bohaté kariéry Briana Large lze zařadit: dva kompletní cykly Wagnerova Prstenu, jednoho z Bayreuthu, druhého z Metropolitní Opery; světovou premiéru opery Lorina Maazela s názvem 1984 z Královské opery v Covent Garden; světové premiéry děl The Ghost of Versailles Johna Corigliana a První císař Tchana Tuna nebo rozloučení MET s Birgit Nilsson, Leontyne Price a Mirellou Freni. Dr. Large také zajistil rekordní počet dvaceti živých přenosů novoročních koncertů Vídeňské filharmonie.
V roce 2017 udělil Festival Zlatá Praha Dr. Largeovi zvláštní cenu za celoživotní dílo a přínos televiznímu průmyslu. Francouzská vláda jmenovala Dr. Large, čestného spolupracovníka londýnské Royal Academy of music, rytířem Řádu umění a literatury.
Kariéra zavedla Dr. Large k evropskému a severoamerickému publiku v oblasti opery, koncertů, recitálů, galavečerů a zvláštních událostí na historických místech a unikátních lokalitách (z nichž některé byly vysílány v HD rozlišení nebo se dostaly na DVD) a dotkla se tak širokého publika po celém světě.