Francois Duplat

Profile picture for user francois.duplat@belairmedia.com
Ředitel společnosti / Bel Air Media

Bel Air Media
Francois Duplat
Francie

Francouzský filmový a televizní producent. Je známý svými aktivitami v oblasti distribuce a výroby filmů ve Francii a Německu i významnými úspěchy a velkým nasazením ve filmovém průmyslu po celém světě. Nadšení pro scénická umění ho také přivedlo k roli jednoho z hlavních protagonistů nahrávek živých vystoupení pro televizi i plátna kin. V současné době vede pařížskou produkční společnost BEL AIR MEDIA a vydavatelskou společnost BEL AIR CLASSIQUES.

Po vystudování politických věd začal svou kariéru ve filmovém průmyslu v roce 1969 prací pro Louise Malleho. V roce 1971 se stal ředitelem filmové distribuční a produkční společnosti NEF DIFFUSION v Mnichově. Poté se ujal sestavování programů a termínového plánování pro kino CINE MONDE a uvedl zde mimo jiné filmy R.W. Fassbindera, Wernera Herzoga, Uwe Brandnera, Wernera Schrötera a Wima Wenderse. Distribucí děl mladých německých filmařů však jeho přínos nekončil. V Německu také pomohl propagovat filmy nové francouzské kinematografie dovozem filmů jako La Maman et la Putain a Mes Petites Amoureuses od Jeana Eustache a Molière od Ariane Mnouchkine, což jej nakonec vedlo k vytvoření francouzsko-německých řetězců filmové distribuce.

V roce 1980 začal řídit distribuční společnost Herberta Kloibera CONCORDE FILMVERLEIH a v Německu uvedl v premiéře filmy nové generace evropských filmových tvůrců, jako jsou Carlos Saura, Richard Attenborough, Francesco Rosi, Bertrand Tavernier, Werner Herzog, James Ivory a další. V roce 1987 Duplat založil vlastní společnost NEF 2 FILMVERLEIH, která distribuovala proslavené filmy jako Raz, dva, tři od Billyho Wildera, Posedlost od Louise Malleho, Evropa od Larse von Triera, Rodinné sídlo od Jamese Ivoryho, Mělký hrob od Dannyho Boylea a Nakupování od Paula Andersona do všech německy mluvících zemí. Současně řídil produkční společnost NEF FILMPRODUKTION und VERTRIEBS GmbH. Jedním z jeho největších úspěchů, kterého dosáhl spolu s Hansem Brockmannem, byla výkonná produkce filmu Bryana Singera Obvyklí podezřelí, oceněného v roce 1995 dvěma Oscary.

Duplat, který se doposud zaměřoval na filmový sektor, se rozhodl rozšířit svoje působení do televizní produkce. V roce 1994 založil v Paříži nezávislou produkční společnost BEL AIR MEDIA, která se věnuje vysoce kvalitním nahrávkám živých (operních, baletních, koncertních a divadelních) vystoupení po celé Evropě. V roce 2000 se rozhodl rozšířit svou tvorbu i na produkci dokumentárních filmů o kultuře, historii a společnosti, především pro televizní kanály ARTE a France 3.

V roce 2010 zahájila BEL AIR MEDIA koprodukci projektu Pathé Live „The Bolshoi Ballet Live in Cinema“. Tato vystoupení, která se specificky natáčí pro velká projekční plátna ve velmi vysokém rozlišení a s prostorovým zvukem 5.1 pomocí ne méně než deseti kamer, se nyní vysílají živě přes satelit najednou ve více než tisíci kinech v třiceti šesti zemích. V roce 2016 začaly Comédie-Française, Pathé Live ve spolupráci s BEL AIR MEDIA také pracovat na živém vysílání z Comédie-Française v Paříži.