Primabalerína Nikola Márová na Zlaté Praze

Nikola Márová Autor: Martin Divíšek

Jedním z hlavních hostů letošní Zlaté Prahy bude primabalerína Nikola Márová. Na festivalu proběhne premiéra nového dokumentu, který o první sólistce baletního souboru Národního divadla aktuálně natáčí režisér Martin Kubala.

Nikola Márová je první sólistkou Baletu Národního divadla, kterou se stala v roce 2006 jako nejmladší v historii souboru, je i stálým hostem Baletu Státní opery. Je také držitelkou ocenění Philip Morris Ballet Flower Award pro nejlepší českou tanečnici (2002) a dvou prestižních cen Thálie, které získala za Odettu/Odilii v Labutím jezeře ve Státní opeře (2007) a za ztvárnění Matky ve Svěcení jara Glena Tetleyho (2017).

Repertoár Márové se vyznačuje všestranností. Bravurní technika a přesvědčivý herecký projev ji předurčily pro hlavní role klasického repertoáru, se stejnou jistotou a přirozeností se ale pohybuje i v choreografiích moderních a současných tvůrců. Vyniká precizní technikou, hereckou citlivostí a lehkostí projevu.

Márová hostovala na mnoha domácích i zahraničních baletních scénách, zúčastnila se také mnoha zahraničních turné (například po Německu, Španělsku, Finsku, Itálii, Portugalsku, Maltě, Taiwanu nebo Číně).

Nový dokument zachycuje vrchol kariéry naší největší současné baletní hvězdy,