Jubilejní koncert ČT art a partnerský koncert MTF Zlatá Praha

Česká filharmonie Autor: Petra Hajská

Klavírista Sir András Schiff začíná každý den s Bachem a podle jeho vlastních slov je to pokaždé jiné. Klavírním koncertem č. 1 d moll od Johanna Sebastiana Bacha začne i koncert původem maďarského virtuóza, který si ke klavíru přidá navíc ještě dirigování a Českou filharmonii.

Představovat Sira Andráse Schiffa umělecké veřejnosti již dávno není potřeba, publikum Dvořákovy Prahy jej navíc dobře poznalo jako rezidenčního umělce festivalu před dvěma lety. I tehdy všechny oslnil jako klavírista a dirigent prvního českého orchestru, ale jeho vystoupení bude letos – podobně jako Bach – při stejném obsazení jiné. Během jednoho večera provede hned dva klavírní koncerty: vedle Bachova prvního ještě Mozartův sedmadvacátý v tónině B dur. Na závěr pak bude dirigovat Symfonii č. 3 Es dur zvanou „Eroica“ od Ludwiga van Beethovena.

Schiff tvrdí, že hudbu nelze oddělit od politiky, i když se jedná o kompozice dávno mrtvých autorů. Hrdinská symfonie začíná motivem vojenské fanfáry, která jako by volala do války. Smuteční pochod druhé věty však připomíná, že egoistická posedlost neomezenou mocí vede také k velkým pádům.

Česká filharmonie
Česká filharmonie je nejvýznamnější český orchestr a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou Ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha
Od roku 2008 nabízí Dvořákova Praha více než dva týdny naplněné krásnou hudbou a mimořádnými kulturními událostmi, které jsou inspirované životním i tvůrčím odkazem jednoho z největších světových hudebních géniů. Nosit Dvořáka do Prahy by se mohlo zdát stejně objevné jako vnášení sov do Athén, a právě proto pořadatelé festivalu říkají, že Dvořákovo jméno nechtějí mít v názvu nadarmo. Festival nemá být jen přehlídkou po sobě jdoucích koncertů, jejichž atraktivitu zvyšují jména věhlasných interpretů. Programovým záměrem je, aby dílo Antonína Dvořáka znělo v historických souvislostech, aby vedle děl Mistra, která jsou součástí kmenového repertoáru všech renomovaných těles a sólistů, zazněla i díla, jež nemůže koncertní publikum slýchat pravidelně.
 

20:00
Johann Sebastian Bach: Klavírní koncert č. 1 d moll, BWV 1052
20:30
Wolfgang Amadeus Mozart: Klavírní koncert č. 27 B dur, K. 595
21:10
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 „Eroica“
Rudolfinum
-
Dvořákova síň