Mluvit tancem

Golden Prague

Vstupte do světa tance s novým dokumentem režiséra Martina Kubaly, který se pokouší rozkrýt smysl a podstatu nejstaršího umění. Snímek zkoumá, proč tanec vznikl, jak se vyvíjel a kde se nachází dnes. Odhalí také, jak se z tance stala baletní divadelní forma s přesnými pravidly, považovaná za vrchol tanečního mistrovství. 

Dokument sleduje jednu sezonu (2023/2024) Baletu Národního divadla, předního evropského souboru, který spolupracuje s nejlepšími světovými choreografy a tanečníky a vystupuje na prestižních světových scénách. 

Klíčem k tomuto fascinujícímu příběhu jsou rozhovory se třemi hlavními protagonisty. Prvním z nich je Filip Barankiewicz, současný umělecký ředitel Baletu ND a bývalý první sólista Stuttgarter Ballett. Sledujeme jeho každodenní rutinu plnou tréninků, zkoušek, večerních představení a momenty, které k životu uměleckého šéfa patří. 

Dalším protagonistou je Adam Zvonař, současný první sólista Baletu ND, kterého zastihneme nejen na jevišti, ale i v jeho civilním životě, například v rehabilitačním středisku nebo při speciálním představení pro batolata s jeho dvouletou dcerou. 

Třetí z protagonistů je Elena Dombrowski, začínající sboristka, která má celý umělecký život před sebou. I její příběh je propleten záběry ze zkoušek, prvními divadelními příležitostmi představení i momenty každodenního života. 

V dokumentu promluví i významné ikony baletu, které svůj umělecký život dotáhly k samotnému vrcholu nejen z hlediska uměleckého, ale především lidského. O své zkušenosti a myšlenky se podělili choreografové Jiří Kylián, Ronald Hynd, Mauro Bigonzetti, Krzysztof Pastor, primabaleríny Márcia Haydée, Daria Klimentová a také Reid Anderson, Ivan Liška a další osobnosti.

Ponořte se do světa tance a objevte jeho skryté stránky v jedinečném dokumentu, který odhalí nejen krásu a náročnost baletu, ale i osobní příběhy těch, kteří mu zasvětili svůj život.

Obecní dům
-
Sladkovského sál