Nehoda: Rodinný portrét

Nehoda

Ve filmu „Nehoda” přichází náhle a nečekaně smrt do rodiny, která se v nedávné době musela vyrovnat se sňatkem otce – hlavy rodiny s výrazně mladší ženou. Když dojde k náhlému otcovu úmrtí, snad při automobilové nehodě, začne být pro mladou novomanželku velmi důležité, aby uvedla v život dlouho odkládaný plán na pořízení nové rodinné fotografie. Jak však takovou fotografii pořídit, když jeden člen rodiny už není mezi živými a všichni ostatní kromě mladé novomanželky jen s obtížemi skrývají svoji nechuť vůči celému projektu? Pro fotografa se pořízení snímku stává groteskním úkolem, když se rutinně snaží všemi možnými způsoby navodit mezi svými klienty ve studiu příjemnou atmosféru. Všichni dobře víme, že narušit jakoukoliv atmosféru, rozdělit rodinu a zničit celou rodinnou kulturu snadno zvládne třeba i jen jeden člověk. Mladá novomanželka je právě takovou osobou.

Filmová trilogie Joa Strømgrena a Steina-Rogera Bulla - to jsou tři baletní snímky s neobvyklým konceptem - všechny se odehrávají v uzavřené místnosti. V každém z nich účinkují nejen tanečníci, ale také skvělí hudebníci. V tanečních filmech zazní hudba tří skladatelů z počátku dvacátého století, Leoše Janáčka, Zoltána Kodályho a Eugèna Ysaÿe. První dva snímky ("Zavřeno" a "Soused") se divákům představí od 15:00 v provozní budově Národního divadla v rámci speciálních projekcí a "Nehoda" jako poslední pak od 17:30 ve Velkém sále Nové scény. Norsko-český koprodukční film bude mít na Zlaté Praze světovou premiéru, které se zúčastní jak tvůrci a interpreti, tak zástupci norského velvyslanectví.

Večer moderuje Jiří Vejvoda.

Choreografie: Jo Strømgren // Hudba: Eugène-Auguste Ysaÿe // Kamera: Hallvard Bræin // Sólistka: Vilde Frang // Tanečníci: Francesca Amante, Nataša Novotná, Maja Dworak Strømgren, Line Tørmoen, Viktor Konvalinka, Václav Kuneš, Jo Strømgren, Rostislav Novák Sen. // Režie: Stein-Roger Bull

Nová scéna Národního divadla
-