Partnerské představení: Carmen

Carmen Autor: Zdeněk Sokol

Carmen je svým založením vlastně jednou z prvních veristických oper vzniklých ještě před manifestem tohoto uměleckého směru, navíc mimo jeho rodnou Itálii. Právě charakter opery, včetně smrti titulní hrdinky, který byl poněkud v rozporu se zažitými konvencemi žánru „opéra comique“, přispěl k problematickému přijetí při světové premiéře v Paříži roku 1875. Téměř zároveň však opera získala značnou oblibu v mnoha evropských městech. 

Bizetova Carmen je titulem, bez kterého se neobejde repertoár žádného operního domu. Za oblíbeností díla stojí nejen hudba, která dokáže diváky nadchnout strhujícími rytmy, svůdnými zpěvy krásné cikánky i jímavými melodiemi, ale bezpochyby také příběh o zhoubné síle lidských vášní. Do Prahy se poprvé dostala v roce 1880, kdy byla uvedena ve Stavovském divadle. 

V Národním divadle poprvé zazněla 3. ledna 1884, tedy krátce po zahájení jeho provozu, dokonce jako vůbec první zahraniční operní titul. Příběh vojáka dona Josého, který podlehne svodům cikánky Carmen, v nové inscenaci vypráví německý režisér Grischa Asagaroff. Hudebního nastudování se ujal Petr Popelka, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru a hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Vstupenky k dispozici na webové stránce Národního divadla.

Národní divadlo
-
Historická budova Národního divadla