Slavnostní předávání cen 56. MTF Zlatá Praha

Předávání cen Autor: Mikuláš Křepelka

Festival Zlatá Praha, který je mimo jiné významnou součástí image České televize, patří k nejprestižnějším událostem svého druhu a jeho závěrečný večer má vždy ambici nabídnout také kvalitní a jedinečný program v duchu festivalové tematiky. Závěrečné předávání cen se již tradičně uskuteční na Nové scéně Národního divadla, odkud jej odvysíláme v přímém přenosu. Záštitu Mezinárodnímu televiznímu festivalu Zlatá Praha i letos udělil primátor hlavního města Prahy, ministr kultury České republiky, dlouhodobě spolupracujeme také s Dagmar Havlovou a Nadací VIZE 97.

V programu letošního závěrečného večera budou zastoupeny špičky českého umění – zatančí Andrea Kramešová, dlouholetá sólistka Národního divadla i světových baletních scén nebo členové uměleckého souboru Laterny Magiky. Představí se také protagonisté nového cirkusu The Losers, mezzosopranistka Ester Pavlů, hudební virtuosky houslistka Hana Kubisová a harfistka Jana Boušková či ženský a capella kvartet Slavonics. Příjemným osvěžením večera budou mladí tanečníci ze souboru Balet Praha Junior a fenomenální desetiletá dvojčata Alex a Maxim Šestákovi, kteří zahrají na saxofon a klavír jazzovou skladbu.

Ze snímků přihlášených producenty a televizními společnostmi z celého světa pětičlenná mezinárodní porota vybere ty nejlepší – tedy nejen hlavního vítěze, který získá Grand Prix, soutěžit se bude i o České křišťály, letos nově hned ve třech kategoriích: Dokumenty o hudbě, tanci a divadle, Záznamy inscenačního umění (záznamy inscenací oper, operet, muzikálů, tance, baletů, divadelních představení atd.) a Záznamy hudebních koncertů (záznamy symfonických a orchestrálních představení, komorní hudba, recitál atd.). Během slavnostního večera bude dále uděleno i několik speciálních cen: Cena České televize, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Speciální cenu za celoživotní dílo na Zlaté Praze udělí již poněkolikáté Evropská vysílací unie a Hudební a mediální centrum IMZ.

Ceny v podobě křišťálových „tanečnic“ na slavnostním ceremoniálu předají zástupci MHMP, MKČR, zástupci České televize a kulturních a partnerských institucí. Festivalová ocenění pro nás tradičně připravuje umělecká sklárna Moser.

Moderují: Petra Křížková a Jiří Vejvoda

Slavnostní předávání cen živě přenáší Česká televize na kulturním kanálu ČT art.

Nová scéna Národního divadla
-
Vstup pouze s pozvánkou