Štace Miloně Čepelky

Poetický Miloň Čepelka

Oblíbený herec ženských rolí a spoluzakladatel legendárního Divadla Járy Cimrmana. Úspěšný básník a prozaik, který o své tvorbě nepotřebuje mluvit. Skromný textař, rozhlasový tvůrce a milovník dechové hudby. To vše dokázal ve své tvorbě obsáhnout Miloň Čepelka. Právě kvůli šíři a diverzitě Čepelkovy tvorby se režisér Patrik Ulrich rozhodl natočit televizní dokumentární film: „Miloň je těžko zařaditelná osobnost. Vyniká v mnoha odvětvích a natočit o něm pouze herecký portrét by byla škoda. Vždyť on vlastně nastudoval na jevišti pouze patnáct inscenací a zahrál si jen v hrstce filmů. A není to vlastně ani spisovatel, ani textař či rozhlasový tvůrce, takže portrét autora by byla také špatná cesta. Je to prostě Miloň Čepelka a to je štace velice svérázná a svébytná. Jako by to byl ojedinělý architektonický sloh nebo hudební styl. A to nám přišlo s kolegou a spolutvůrcem Františkem Svěrákem vzrušující."

Televizní dokument mapuje hercovy životní poutě s kolegy a přáteli ve slavném divadelním souboru. Jako naprostý protipól pak vystupuje jeho tvorba básnická a textařská, kterou tvoří v tichu svého opočenského domu. A právě Královéhradecký kraj byl hlavní lokací samotného natáčení. Filmaři natáčeli v Pohoří, kde se narodil, v Dobrušce, kam chodil do školy, nebo v Opočně, kde žije dodnes se svou ženou Hankou. V dokumentu samozřejmě nemohou chybět cimrmanovští kolegové Zdeněk Svěrák, Petr Brukner nebo Jan Hraběta.

Hodinový film bude uveden v premiéře 23. září, v den pětaosmdesátých narozenin Miloně Čepelky.

námět: Patrik Ulrich, František Svěrák // scénář a režie: Patrik Ulrich // dramaturgie: Vít Poláček // kamera: František Svěrák // výkonná producentka: Kateřina Kovářová // kreativní producent: Jiří Hubač

Nová scéna Národního divadla
-
Zbývá míst: 20