Seznamte se s porotou 60. ročníku festivalu Zlatá Praha

Jury

Festival Zlatá Praha je každoroční přehlídkou těch nejlepších televizních pořadů z celého světa. Pro 60. ročník festivalu byla sestavena pětičlenná odborná porota, která vybere vítězné filmy v několika kategoriích (dokumenty, záznamy inscenací a záznamy hudebních koncertů). Proces selekce festivalových snímků má svá přísná kritéria a každý z mezinárodních porotců je skutečným odborníkem ve svém oboru. Pojďme se podívat blíž na to, kdo v porotě Zlaté Prahy letos zasedne. 

Reiner Moritz, předseda poroty 60. ročníku festivalu, se během své dlouholeté kariéry etabloval jako přední mezinárodní koproducent a distributor prémiových pořadů. Jako režisér má na svém kontě řadu dokumentů z oblasti hudby a umění, mimo jiné životopisů Šostakoviče, Bouleze, Zendera a z poslední doby pak Hanse van Manena. Jeho londýnská distribuční společnost Poorhouse International spolupracuje s vysílacími společnostmi po celém světě a zastupuje vybrané pořady, především z Francie, Německa, Velké Británie a USA. Reiner Moritz je také držitelem několika prestižních ocenění a jeho odborné znalosti v oblasti hudby a divadelního umění jsou široce uznávány.

Barbara Seiler vystudovala žurnalistiku a pracovala pro několik televizních produkčních společností v Berlíně. V roce 2001 se přestěhovala do Curychu (Švýcarsko), kde získala magisterský titul na ZHdK v oboru filmové režie. Pracovala na volné noze pro švýcarskou televizi, kde režírovala mnoho krátkých i dlouhých dokumentů. „Jsem kreativní zvíře", její film o sopranistce Barbaře Hannigan, získal cenu za nejlepší portrét na FIFA Montreal a nejlepší dokument na Women's Worldwide Film Festivalu. V současnosti pracuje Barbara Seiler jako režisérka, producentka a nákupčí pro „Sternstunde Kunst und Musik“, program pro umělecké dokumenty ve švýcarské televizi. Její vhled do světa tance a divadla je vysoce ceněn.

Agnė Biliūnaitė je šéfredaktorkou pro kulturu v Litevském národním rozhlase a televizi. Má mnoho praktických a strategických zkušeností, které získala v Národní opeře jako producentka, v Asii jako litevská kulturní atašé, jako taneční kritička v oblasti divadelního umění nebo jako kulturní praktička ve vzdělávání. Hluboké znalosti v oblasti kultury činí z Agnė Biliūnaitė nedocenitelnou posilu poroty letošního ročníku festivalu Zlatá Praha.

Francois Duplat je producentem a generálním ředitelem francouzské společnosti Bel Air Media, kterou založil v roce 1994. Tato nezávislá produkční společnost pro audiovizuální projekty se dlouhá léta specializuje na televizní záznamy představení v oblasti opery, baletu, divadel a koncertů. Do procesu výběru přinese Francois Duplat své bohaté oborové zkušenosti a znalosti.

Ivo Mathé je producent, scenárista, univerzitní profesor a manažer. Počátkem 70. let minulého století vystudoval Filmovou a televizní fakultu AMU (FAMU), kde od roku 1990 nepřetržitě působí jako pedagog. V roce 1991 byl zvolen historicky prvním generálním ředitelem České televize a ve funkci setrval do jara roku 1998. V tomto intervalu Česká televize nejprve vzkřísila českou kinematografii a pak se stala mj. producentem či koproducentem stovky celovečerních filmů. Ivo Mathé je prezidentem České filmové a televizní akademie, kterou spoluzakládal, i členem Evropské filmové akademie. Jeho letité zkušenosti obohatí porotu jedinečným pohledem na tanec, klasickou hudbu i operu. 

Jubilejní 60. ročník festivalu bude opět přehlídkou těch nejlepších světových snímků z oblasti klasické hudby a tance. A které si ze soutěže odnesou ceny nejvyšší? To se dozvíme 21. září 2023, kdy proběhne slavnostní předávání festivalových ocenění.