Speciální projekce Zlaté Prahy

speciální projekce

Jednou z pravidelných součástí festivalu Zlatá Praha jsou premiérové projekce. Přijměte tak pozvání do provozní budovy B u Nové scény Národního divadla ke zhlédnutí letošního výběru těch nejzajímavějších filmů o tanci, hudbě a divadle – ve čtvrtek 26. září od 11 do 19 hodin.

Speciální projekce letos přinesou značnou dávku napětí. Úvodním snímkem totiž není nic jiného než gangsterské vystoupení Poslední večeře tanečního souboru DekkaDancers. Nespoutanému tanci, který představení o vraždících kuchařích, tajných agentech a smrtící kráse ruských baletek provází, dodává jedinečnou atmosféru autentická hudba i zpěv.

Přesně ve 12.45 se návštěvníci Zlaté Prahy přenesou do Jihoafrické republiky, kde na soutěži amatérských pěveckých sborů World Choir Games uspěl dětský soubor Iuventus, gaudé z Jablonce nad Nisou. Z daleké cesty si mladí zpěváci dovezli zlaté i stříbrné medaile. Jejich vystoupení zachytily kamery Jana Mudry, který dokument Iuventus, gaudé! v Africe také režíroval. Součástí vyprávění je i portrét Tomáše Pospíšila, který sbor vede od jeho založení v roce 2005.

Hudbě, tentokrát klasické, se bude věnovat i další projekce plánovaná od půl druhé odpoledne, Granados – život a smrt. Dokumentární film o španělském hudebním skladateli a jednom z největších klavíristů přelomu 19. a 20. století Enrique Granados Campiñovi vypráví biografický příběh umělce s citlivou povahou, který zemřel za tragických okolností během první světové války.

A u životopisných snímků ještě zůstaneme. Jan Pěruška vyučuje hru na violu na pražské AMU, jeho žena Marcela hrála na violoncello v Československém komorním orchestru. Mají tři syny, kteří jsou úspěšní hudebníci a náruživí sportovci, a dceru, jež se narodila s mentálním postižením. Dokument Maxmiliána Petříka Umět pohladit po duši o spojení hudby, víry a rodinné soudržnosti začne ve tři čtvrtě na tři.

Od hudby pak svižně přeskočíme k baletu, a to rovnou k Baletu Národního divadla. Ten pro loňské oslavy stého výročí vzniku republiky připravil mimořádnou inscenaci Kylián – Mosty času, jíž vzdal hold významnému choreografovi a pražskému rodákovi Jiřímu Kyliánovi. Komponované dílo, které představí čtyři opusy – Žalmovou symfonii, Bellu Figuru, Petite Mort a Šest tanců, mohou návštěvníci zhlédnout od 15.45 hodin.

Na své si přijdou i fanoušci nejsvobodnějšího hudebního žánru. Od půl šesté se na plátně objeví ochutnávka Příběhů českého jazzu – pořadu zaměřeného na nosné momenty z jazzové historie, které autoři zasadili do společenského i historického kontextu.

Přehlídku speciálních projekcí uzavře jeden díl dokumentárního cyklu Národní divadlo, v němž režisér Aleš Kisil zaznamenal vzlety i pády naší první divadelní scény.

Moderuje: Veronika Paroulková