Vítězové 58. ročníku festivalu Zlatá Praha

Ceny

Česká televize dnes vyhlásila oceněné snímky 58. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Kdo si z letošního ročníku odnáší ceny nejvyšší? Gratulujeme vítězům!

GRAND PRIX

Film: Romeo a Julie (č. 63)

Producent: National Theatre in association with Sabel Productions/Cuba Pictures for Sky Arts

Zdůvodnění: Porota rozhodla, že hlavní cenu festivalu získává snímek Romeo a Julie, který představuje efektní, dramatické a mimořádně důkladně zpracované Shakespearovo dílo v současném pojetí s vynikajícím výkonem protagonistů a neotřelými moderními kostýmy. Působivá byla jeho dikce, která podala Shakespearovu původní verzi velice přirozeným a srozumitelným způsobem. Výjimečně zdařilé byly režisérovy záběry natáčené z ruky, které zprostředkovaly divákovi silné, dramatické detaily zachycující pronikavou krásu. Brilantně zahrané a brilantní režie.

 

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

Film: Projekt Umírající labutě (č.36)

Producent: ZDF (3sat)

Koproducent: Theaterhaus Stuttgart/Gauthier Dance 

Zdůvodnění:  Projekt Umírající labutě je skvělou reakcí na pandemickou situaci v kultuře a zároveň přináší novou originální hudbu a choreografii v podání 16 tanečníků Gauthier Dance/Dance Company Theaterhaus Stuttgart.

 

Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů

Film: Jarní hvězdy České filharmonie III s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashvili (č.37)

Producent: Česká filharmonie 

Zdůvodnění: Záznam koncertu České filharmonie, který se konal v Rudolfinu během pandemie covidu, je pozoruhodný tím, jak s pomocí překrásných světelných efektů vytvořil v prázdném sále magickou atmosféru naplněnou hudbou. Divák je magickým způsobem vtažen do prostoru koncertní síně. Orchestr, houslová sólistka a dirigent jsou prezentováni mimořádným hudebním způsobem. Toto zpracování je dojemné, a přesto rafinované, aniž by strhovalo pozornost samo na sebe. Bylo velice příjemné poslechnout si českou hudbu, hudbu Antonína Dvořáka, interpretovanou jemně, a přesto expresivně.

 

Cena České televize

Film: Janine Jansenová: Láska ke Stradivarimu (č.28)

Producent: Asterisk Films

Koproducent: Foxy Films

Zdůvodnění: Film popisuje nelehkou cestu nizozemské virtuózky Janine Jansenové k nahrání jedinečného alba na dvanácti nejvzácnějších stradivárkách světa. Vzniklo tak přirozené, emotivní propojení podmanivé hudby v jejím podání – a pozoruhodných informací o drahých nástrojích, které si pro nahrávky sama osobně vybírá…

 

Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle

Film: Agónie (č.94)

Producent: TELEWIZJA POLSKA S.A.

Zdůvodnění: Porota vybrala tento dokument proto, že představil lidovou hudbu jako prostředek místního propojení generací – minulých a současných. Nestárnoucí nádherné rytmy, které prostupují celým snímkem, reflektují mimořádné osobnosti v jejich venkovském, hudebním prostředí a ukazují, že jejich umění – jejich lidová hudba, stále žije a může být předávána dalším generacím, aby byla i jimi oceňována a dále zkoumána.

 

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

Film: Bílá růže (č.42)

Producent: ZDF - German Television

Zdůvodnění: Bílá růže na porotu silně zapůsobila svou hlubokou, silnou a dojímající vizualizací. Jedná se o televizní zpracování, jež je pozoruhodné vizuálním ztvárněním i brilantním využitím grafiky a animace. Výkon obou interpretů je vynikající a až děsivě realistický. Jedná se o historické téma, nicméně poselství, které předává, je dnes stejně aktuální a smysluplné jako v období nacismu. Zachycuje scénu, jež by nikdy neměla být zapomenuta. Je hrdinskou a pozoruhodnou připomínkou toho, jak mocná je hudba. A co je nejdůležitější, je to dokonalý výtvor určený pro televizní diváky.

 

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

Film: Projekt Umírající labutě (č.36)

Producent: ZDF (3sat)

Koproducent: Theaterhaus Stuttgart/Gauthier Dance

Zdůvodnění: Projekt umírající labutě je pozoruhodný pořad představující současné pojetí tance 16 různých tanečníků, 16 různých skladatelů, 16 různých choreografů a 16 různých režisérů. Je to barvitý, umělecký počin ztvárňující tanec osvěžujícím, moderním způsobem, který dokazuje, že tanec může být atraktivní, intenzivní a povzbuzující.

 

Český křišťál – Záznamy inscenačního umění

Film: Ohnivý anděl (č.83)

Producent: VBW International GmbH

Koproducent: A production of Unitel for VBW

Zdůvodnění: Prokofjevova hudba je mistrovským dílem a toto její zpracování vyvolávalo strach a zároveň dojímalo svou hudební a dramatickou intenzitou. Příběh je srozumitelný a přirozeně plyne, celá inscenace je pojata moderně a je strhující. Představení bylo úchvatné, nezapomenutelné a byl to silný zážitek.

 

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo

Peter Sellars, divadelní režisér (USA)

Letošní cena EBU a IMZ za mimořádné dílo bude udělena opernímu a divadelnímu režisérovi a festivalovému řediteli, který je slovy předsedy IMZ Arilda Erikstada „jedním z nejvýjimečnějších a nejvlivnějších umělců naší doby“.