Vítězové 59. ročníku

Ceny

Česká televize dnes vyhlásila oceněné snímky 59. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Kdo si z letošního ročníku odnáší ceny nejvyšší? Gratulujeme vítězům!

GRAND PRIX
Film: Bohéma (č. 47)
Producent: Rai Radiotelevisione Italiana

Odůvodnění: Jedna z nejoblíbenějších oper ve ztvárnění, jaké jsme ještě neviděli: V inscenaci opery La Bohème v režii Maria Martoneho dochází k jedinečnému propojení filmového a jevištního umění, kdy se orchestr a všichni protagonisté stávají přirozenou součástí filmové scény. Mladé herecké obsazení podává hudební výkony na nejvyšší úrovni a zároveň předvádí široký herecký rejstřík. Jedná se o odvážný inovativní projekt, který otevírá prostor pro nové zážitky z opery na filmovém plátně.

Český křišťál – Záznamy inscenačního umění
Film: Alenka (č. 85)
Producent: François Roussillon et Associés
Koproducent: Opéra national du Rhin, France Télévisions, Mezzo, medici.tv

Odůvodnění: Alenka je výjimečná inscenace jednoho z nejkouzelnějších příběhů na světě. Hlavní hrdinka je zosobněním tohoto kouzla, choreografie je propracovaná a originální a doprovází vynikající práce s kostýmy a kulisami. Zpracování Steva Francoise nás od samého začátku až do konce přenáší do tohoto světa.

Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle
Film: Xenakis: revoluční designér zvuku (č.18)
Producent: Cinétévé
Koproducent: ARTE Francie

Odůvodnění: Snímek zaujme diváka a udržuje si jeho pozornost od prvního okamžiku až do samého konce: přetavení životopisu jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století v působivý a atraktivní napínavý televizní pořad se Stéphanii Ghezové v tomto vynikajícím dokumentu podařilo naprosto dokonale. Film dává skladatelův život do souvislostí a pečlivě kombinuje obrazové prvky se skvěle natočenými rozhovory, archivními materiály a vystoupeními – to vše dohromady nabízí divákům širší pohled na to, čím vším je hudba.

Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů
Film: Vivaldiho (nejisté) Čtvero ročních dob / Open-Air z ostrova Délos (č. 76)
Producent: ARMIDA FILM GMBH
Koproducent: ZDF/ARTE

Odůvodnění: Vivaldiho Čtvero ročních období se proměnilo v pozoruhodný symbolický koncert oslavující krásu a křehkost planety Země. Mezinárodní orchestr složený z mladých talentovaných hudebníků, s ukrajinskou sólistkou Dianou Tishchenkovou vystupuje živě na řeckém ostrově Délos, kde se zrodili Apollón a Artemis, a připomíná posluchačům na celém světě, že hudba je pravděpodobně jediným jazykem vyjadřujícím obojí: radost i starost o budoucnost našeho bytí.

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin
Film: Císař Atlantidy (č. 5)
Producent: Sebastián Alfie, Sintonía Media, Rosinante, Česká televize, De Productie

Odůvodnění: Císař Atlantidy vypráví šokující, avšak zároveň fascinující příběh, který dává nahlédnout do síly hudby a významu umění i v těch nejnelidštějších podmínkách. Snímek předkládá podrobný a poutavý portrét uměleckého počinu Viktora Ullmana vytvořeného v Terezíně během 2. světové války a ukazuje nám, jak je jeho opera stále vitální a aktuální.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
Film: Císař Atlantidy (č. 5)
Producent: Sebastián Alfie, Sintonía Media, Rosinante, Česká televize, De Productie

Odůvodnění: Oceňujeme objevný charakter filmu a odvážný počin, kterým je uvedení neznámé opery spolu s objasněním naprosto ojedinělých okolností jejího vzniku v terezínském ghettu za druhé světové války. Snímek vyjadřuje úctu obětem holocaustu, památce skladatele Ullmanna a libretisty Kiena a v neposlední řadě vzdává hold kultuře, hlavně hudbě a umělcům, kteří ve tvorbě a sebevyjádření neustávají bez ohledu na podmínky a hrůznost situace, v níž se nalézají. Možná právě hudba a vznikající dílo jim dávaly na bezútěšném místě smysluplnou náplň a naději, možná pro ně byly každodenní prací a rutinou. Snímek nás přivádí k přemýšlení o tom všem.

Cena České televize
Film: Chopin. Nebojím se tmy (č. 79)
Producent: Inbornmedia, Telewizja Polska S.A. (TVP), Play Button Media
Koproducent: The Adam Mickiewicz Institute / Culture.pl, National Center for Culture (NCK), Zacheta, RAPA Korea

Odůvodnění: Koncentrační tábor Osvětim, hranice mezi Severní a Jižní Koreou a centrum Bejrútu. To jsou místa, kde by člověk hudbu nečekal, a přesto tam v plné síle zazní. Jde o pozoruhodný snímek, který si klade otázku, zdali překrásné Chopinovy melodie můžou povznést pochmurnost míst poznamenaných válkou a utrpením. Snímek, který se vzhledem k stávajícím událostem ve východní části Evropy stává navýsost aktuálním.

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo
Odůvodnění: Letošní cena EBU a IMZ za mimořádné dílo bude udělena sopranistce a dirigentce Barbaře Hanniganové, která je slovy předsedy IMZ Arilda Erikstada „jednou z nejvýjimečnějších a nejvlivnějších umělkyň naší doby“.