Vítězové 60. ročníku Zlaté Prahy

Ceny

Česká televize dnes vyhlásila oceněné snímky 60. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Kdo si z letošního ročníku odnáší ceny nejvyšší? Gratulujeme vítězům! Všechny snímky si můžete až do sobotní půlnoci přehrát online.

GRAND PRIX
Film: ZAMILOVANÁ ORFEA (č.33)
Producent: EuroArts Music International GmbH
Koproducent: schöne neue filme & SEHR GUTE FILME v koprodukci s BR/Arte, Bayerische Staatsoper, SHOOTnPost
Odůvodnění: Snímek Zamilovaná Orfea přesvědčivě oživuje starověký mýtus o Orfeovi s pomocí vynikajícího filmařského talentu a nesmírného smyslu pro humor, se kterým si autor dobírá fenomén režijního divadla. 

Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle
Film: HUDBA POD HÁKOVÝM KŘÍŽEM – MAESTRO A VIOLONCELLISTKA Z OSVĚTIMI (č.2)
Producent: 3B-Produktion GmbH
Koproducent: Deutsche Welle
Odůvodnění: Snímek Hudba pod hákovým křížem ukazuje, jak se hudba může proměnit v propagandu, ale také jak dokáže zachraňovat životy. Příběh stojí na kontrastu životních osudů dirigenta Willhelma Furtwänglera a cellistky Anity-Lesker Wallfisch, která sama přežila Osvětim.

Český křišťál – Záznamy inscenačního umění
Film: NEVINNOST (č.66)
Producent: CAMERA LUCIDA PRODUCTIONS
Koproducent: RADIO FRANCE
Odůvodnění: Poslední operu skladatelky Kaiji Saariaho uvedl s velkým úspěchem Simon Stone na festivalu d’Aix-en-Provence. Filmový režisér Phillipe Béziat umně přenesl napínavou atmosféru tohoto díla na televizní obrazovku, kde si ji mohou vychutnat diváci po celém světě.

Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů
Film: HUDEBNÍ CESTA ČASEM. VILNIUS 700 (č.32)
Producent: Lithuanian National Broadcaster (LRT)
Koproducent: Litva
Odůvodnění: Nádherně natočená Hudební cesta časem, která kombinuje hudbu mladých litevských skladatelů, současnou architekturu a pohyb snoubící se v čirém meditativním prožitku.

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin
Film: NEJPODIVNĚJŠÍ Z ANDĚLŮ (č.8)
Producent: Minerva Productions
Koproducent: New Zealand Opera
Odůvodnění: Novozélandská filmová režisérka Rebecca Tansley úspěšně převedla komorní operu Nejpodivnější z andělů do filmového díla natočeného na skutečných lokacích, kde se rozehrává příběh vyvolávající pochybnosti o tom, kdo je vlastně příčetný a kdo nikoli.

Cena České televize
Film: TEMNÉ TAJEMSTVÍ PANA PAGANINIHO (č.57)
Producent: Koprodukce ORF, ARTE a Felix Breisach Medienwerkstatt funded by Austrian Television Fund and VAM, distribuce ORF-Enterprise
Odůvodnění: Film představuje vzrušující, objevnou a přitom zábavnou cestu za jedinečností zvuku starých houslí a smyčcových nástrojů, za tajemstvím, které se neukrývá v jejich dřevě, ale překvapivě v materiálu a výrobě jejich zvířecích strun. Po staletí šlo o přísně střežená tajemství, která umí tvůrci filmu svým divákům poutavě poodhalit. 

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo
Odůvodnění: „Velice mě těší, že EBU Music Group a představenstvo IMZ vybraly Alexandra Ekmana a Mikaela Karlssona za jejich přínos našemu odvětví a úspěchy, kterých v něm dosáhli. Jejich díla mají na odvětví audiovizuálního scénického umění dlouhodobý vliv, a přestože cenu za vynikající výsledky dostávají každý zvlášť, nemohu myslet na Miku, aniž bych pomyslel na Alexe, a naopak – tvoří inspirativní tým a já netrpělivě vyhlížím jejich další kroky,“ poznamenal Arild Erikstad, prezident IMZ a výkonný producent v NRK. Ieva Rozentale, předsedkyně skupiny hudebních expertů EBU TV a vedoucí sekce kultury v lotyšské televizi, uvedla, že „Karlsson a Ekman se díky své bezkonkurenční kreativitě stali průkopníky v oblasti skládání hudby, tance a choreografie a zanechali hluboký dopad na diváky u obrazovek i mimo ně. Pro letošní ocenění mě nenapadá lepší volba. Jsem ráda, že nás poctili svou přítomností v Praze a těším se na inspirativní rozhovory s nimi!“  

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
Film: NIKOLA MÁROVÁ: PORTRÉT PRIMABALERÍNY (č.83)
Režie: Martin Kubala
Producent: Česká televize
Odůvodnění: Vzdělaný a kulturně založený národ je cíl, o který Nadace VIZE 97 usiluje již od svých začátků. Tento záměr sdílíme s televizním festivalem Zlatá Praha a je skvělé, že Česká televize produkuje dokumenty o osobnostech, které svým mimořádným talentem pozvedají českou kulturní scénu a také sdílejí své zkušenosti s mladými lidmi. Je prakticky nedocenitelné mít režiséry jako je pan Martin Kubala, který dokáže udělat z dokumentárního snímku svébytný umělecký zážitek s jedinečnou atmosférou. Za takový počin, kterým je Portrét primabaleríny, si pan Kubala zaslouží Cenu Nadace VIZE 97. Věříme, že dokument přinese zábavu, poučení a hlavně inspiraci mnoha divákům.