Jiří Vejvoda

Jiří Vejvoda
Rozhlasový a televizní moderátor a scénárista, mediální manažer

Jiří Vejvoda
Česko

Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, rozhlasový a televizní moderátor a scénárista, mediální manažer.

Pro Český, respektive někdejší Československý rozhlas připravoval a uváděl v letech 1990 a 1991 každotýdenní talk show s prezidentem Václavem Havlem „Hovory v Lánech“. V r. 1993 získal jednu z cen na Mezinárodním rozhlasovém festivalu Prix Bohemia Radio. Od roku 2011 je autorem a moderátorem cyklu „Světová auditoria“ o operních domech a koncertních sálech pro Rádio Classic Praha. 

Pro Českou televizi komentoval desítky přenosů a záznamů hudebních pořadů včetně více než třiceti Novoročních koncertu z Vídně. Na kameru uváděl bezpočet koncertů České filharmonie, mezi jinými charitativní akce ve prospěch postižených covidem v roce 2020. Spoluuváděl také  celou řadu Slavnostních udělování cen na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha.

Na pódiích po celé České republice uvádí významné koncerty (či hovory po koncertech) v rámci festivalů jako Dvořákova Praha, MHF Leoše Janáčka, Festival Krumlov atd. V roce 2019 moderoval v přímém přenosu na TV Mezzo Vyhlášení vítězů soutěže Operalia. 

Na přelomu 20. a 21. století byl několik let byl ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Od roku 2002 do roku 2010 byl šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a ředitelem stanice ČRo 2. Od roku 2014 do roku 2020 byl místopředsedou Rady Českého rozhlasu.

Pravidelně publikuje v odborných časopisech zaměřených na klasickou hudbu či operu, jako jsou měsíčník Harmonie nebo webový portál KlasikaPlus. Je autorem několika knih, například přehledu o rozhlasových stanicích planety s názvem Co vysílá svět. Především ale hrdým spoluautorem dcery Ester a majitelem bígla Bambuse.