Představujeme tým, který vybere vítězný snímek

slavnostní večer

Pětičlenná odborná porota je letos složená ze zástupců Švédska, Ruska, Rakouska, Japonska a České republiky. Porotci budou mít nabitý program, celkem totiž rozdají pět ocenění – hlavní cenu Grand Prix Golden Prague, tři České křišťály a Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin.

V čele poroty zasedne švédský televizní režisér Jonas Hermansson, který se již více než deset let věnuje zejména jevištní produkci. Jeho doménou jsou živé přenosy ze Švédské královské opery do kin, spolupracuje však i se švédskou veřejnoprávní televizí SVT a s různými divadelními a produkčními společnostmi.

Ekaterina Orlova pracuje jako vedoucí zahraničních projektů pro mezinárodní vztahy RTR – největší mediální společnosti v Rusku. Mimo to produkuje taneční a hudební programy a filmy v rámci mezinárodních koprodukcí RTR. Je také vedoucí delegace Mladých hudebníků Eurovize a členkou Televizního výboru Evropské vysílací unie.

Z nedalekého Salzburgu přijede vedoucí kulturního oddělení rakouské ServusTV Frank Gerdes. Na svém produkčním kontě má úspěšné dokumenty jako Krajan – Druhý život či Stopy do neznáma – dirigent Carlos Kleiber. Oborové zkušenosti získal i z vedení projektů v EuroArts Music či z mezinárodních mediálních spoluprací.

Yasuko Kobayashi působí již více než 20 let v japonské veřejnoprávní televizi NHK. Aktuálně je vedoucí producentkou divize hudebních a divadelních pořadů, na starosti má mezinárodní televizní koprodukce v klasické hudbě. V nedávné době produkovala například Labutí jezero baletu Pařížské opery či koncerty Berlínských filharmoniků dirigované sirem Simonem Rattlem.

Z českých řad v porotě usedne ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Během svého bohatého pracovního života spoluzaložil mezinárodní festival Dny nové opery Ostrava, zrežíroval přes sto převážně operních inscenací nejen v Česku, ale i v zahraničí či pro Českou televizi natočil desítky hudebních pořadů a několik oper.