Speciální projekce festivalu Zlatá Praha

Speciální projekce

12:30 Ještě hořím? – Jakub Třasák, houslista a producent

Bývalá dětská hvězda televizních estrád, ale také úspěšný absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu buduje svou hudební kariéru nejen na americkém kontinentu. Dokument z cyklu Hany Pinkavové o mimořádně nadaných umělcích je pokračováním příběhů o talentu a jedinečnosti protagonistů cyklů "Nehasit! Hořím!", a "Úděl nadání". Konfrontace dětské a teenagerovské naivity s tvrdým, nesmlouvaným světem dospělých.

 

13:30 Michal Prokop - Až si pro mě přijdou...

Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa v režii Jiřího Vondráka. Michal Prokop patří půl století mezi přední tváře české hudební scény a dosud o něm nebyl natočen větší dokument. Jeho autorské a interpretační „stopy“ v československém rocku jsou nezanedbatelné, stejně jako jeho politické angažmá a televizní práce nebo jeho osobní postoje. Snímek mapuje souběžně překrývající se období všech oblastí jeho života, protože spolu neodmyslitelně souvisejí.

Hosty projekce budou Michal Prokop a režisér Jiří Vondrák.

 

Filmová trilogie Joa Stromgrena a Steina-Rogera Bulla - to jsou tři baletní snímky s neobvyklým konceptem - všechny se odehrávají v uzavřené místnosti. V každém z nich účinkují nejen tanečníci, ale také skvělí hudebníci. V tanečních filmech zazní hudba tří skladatelů z počátku dvacátého století, Leoše Janáčka, Zoltána Kodályho a Eugèna Ysaÿe. První dva snímky (Zavřeno a Soused) se divákům představí v rámci speciálních projekcí a další (Nehoda) pak od 17:30 ve Velkém sále Nové scény. Poslední zmíněný norsko-český koprodukční film bude mít na Zlaté Praze světovou premiéru.                                                                      

15:00 Zavřeno

První z trilogie tanečních filmů z produkce společnosti Nordic Stories – taneční drama v uzavřené místnosti za hudebního doprovodu norského violoncellisty Trulse Mørka na hudbu Zoltána Kodályho.

15:30 Soused

Druhý z trilogie tanečních filmů z produkce společnosti Nordic Stories – taneční drama v uzavřené místnosti za hudebního doprovodu norského pianisty Leifa Oveho Andsnese na hudbu Leoše Janáčka.

 

17:00 Ikony Kamila Střihavky

Cyklus představí osobnosti všech žánrů od popu, funky, rocku, rock-and-rollu až po blues či heavy metal. V každém díle uvede rocker Kamil Střihavka jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Na Zlaté Praze uvidíte díl s Petrem Jandou, rockovou legendou, kytaristou, skladatelem a zpěvákem legendární skupiny Olympic.

Hosty projekce budou Kamil Střihavka, režisér Miloslav Levek, producent Adolf Zika a aktér dílu Petr Janda.

 

18:30 Národ sobě, kultura tobě

Spolu s organizátory zavzpomínáme na přímý přenos unikátního multižánrového koncertu z Národního divadla, jehož cílem bylo během koronavirové pandemie zkrátit čekání na restart živé kulturní scény po dlouhé pauze.

Hosty projekce budou David Gaydečka a Martin Voňka.

Nová scéna Národního divadla
-