Vítězové 57. ročníku festivalu Zlatá Praha

Ceny

Česká televize dnes vyhlásila oceněné snímky 57. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Kdo si z letošního ročníku odnáší ceny nejvyšší? Gratulujeme vítězům!

 

Grand Prix

Pořad: Bratří Kühnovi – jazz napříč hranicemi (č.31)

Organizace: ZDF - German Television
Koproducent: Eco Media TV-Produktion
Země: Německo
Režie: Stephan Lamby
Kamera: Knut Muhsik, Martin Gross, Steffen Bohnert
Stopáž: 90 min.

Zdůvodnění poroty: „Bratři Kühnovi“ je formálně vzato portrét dvou jazzových hudebníků, ale ve skutečnosti v něm jde o mnohem víc. Je to příběh o lásce a porozumění mezi bratry, kteří se vydali jinými cestami, o dětství ve ztraceném státě, uměleckých inspiracích, hudebních kariérách, stáří, nemoci a smrti. Také je to příspěvek k historii německé i světové hudby, z níž nejde odstranit drama války. Ačkoliv občas působí improvizovaně, nikdy neztrácí svou silnou dramatickou strukturu. Stejně jako hudba v něm obsažená je tento dokument synkopovaný a důkladný; nabízí kontext a vhled do dějin, lidské duše a jedinečnosti umění.

 

Český křišťál – kategorie Dokumenty o hudbě, tanci a divadle

Pořad: Spánek Maxe Richtera (č. 73)

Organizace: JA FILMS AND GLOBE PRODUCTIONS
Země: Spojené království
Režie: Natalie Johns
Stopáž:100 min.

Zdůvodnění poroty: Tento film krásně zachycuje sílu odvážného díla Maxe Richtera, které hypnotizuje posluchače způsobem, jaký je málokdy k vidění. Zobrazuje odvrácenou stranu hudebního představení a pocit sounáležitosti i zranitelnosti, který přináší noc – posluchači se ukládali k spánku vedle stovek neznámých lidí. Dokumentární film má odvážně pomalé tempo, které odpovídá dílu, o němž vypráví, ale nikdy nenudí. Stejně jako dílo samotné nabízí fascinující kontrapunkt k našim hektickým životům a zároveň přináší důkladný portrét Maxe Richtera, jeho rodiny i jeho motivace a vypráví o tom, jak se stal tím, kým dnes je.

 

Český křišťál – kategorie Záznamy inscenačního umění
(záznamy inscenací oper, operet, muzikálů, tance, baletů, divadelních představení atd.)

Pořad: Její pastorkyňa (č. 32)

Organizace: Česká televize
Země: Česká republika
Režie: Jakub Kořínek
Stopáž: 123 min.

Zdůvodnění poroty: V této inscenaci je vysoce emocionální opera Leoše Janáčka zasazena do uchvacující přírodní a přitom vpravdě umělecké scenérie. Špičkoví zpěváci podávají velice přesvědčivý a podmanivý výkon. Dramatický příběh neopětované lásky a nemanželského těhotenství je podán precizně a zblízka způsobem, který má místy přitažlivost filmu.

 

Český křišťál - kategorie Záznamy hudebních koncertů
(záznamy symfonických a orchestrálních představení, komorní hudba, recitál atd.)

Pořad: Daniel Hope doma (č.53)

Organizace: ZDF/ARTE
Koprodukce: Kobalt Filmproduktion Berlin
Země: Německo
Režie: Stefan Mathieu
Stopáž: 54 min.

Zdůvodnění poroty: Inspirativní projekt Hope@Home vznikl v reakci na globální pandemii, která zavřela koncertní sály a zrušila představení po celém světě. Program Hope@Home pojmenovaný podle hlavního účinkujícího a zároveň optimismu, který nabízí, mění představu o tom, jak může vypadat filmová nahrávka koncertu, a to nejenom v době pandemie. Je promyšlený, intimní a plný hudby hrané a zaznamenané výjimečným způsobem. Nabízí nový pohled na koncertní záznam a zároveň naději do budoucna.

 

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

Pořad: Co si počít s tou vší láskou (č. 76)

Organizace: Accentus Music GmbH
Koproducenti: MDR/Arte
Země: Německo
Režie: Marita Stocker
Kamera: Mitja Hagelüken
Stopáž: 80 min.

Zdůvodnění poroty: Hudební škola Paliashvili nad městem Tbilisi je místem, kde idealističtí a obětaví učitelé a zaměstnanci rozvíjejí slibné hudební talenty téměř neuvěřitelným způsobem. Ukazují, že mizivé rozpočty a nedostatek politické podpory lze překonat upřímným nadšením. Umělecký úspěch tohoto krásného dokumentu je výsledkem práce jak filmařů, tak jejich subjektů z této gruzijské instituce, kteří osloví diváky svým talentem i vytrvalostí.

 

Zvláštní uznání za kulturní počin 

Pořad: Šun Devloro (č. 24)

Organizace: Česká televize
Země: Česká republika
Režie: Michael Beyer
Stopáž: 129 min.

Zdůvodnění poroty: Tato koncertní produkce se zjevným sociálním dopadem udělala na porotu velký dojem jak z hlediska hudebního, tak kulturního. Tato radostná koncertní oslava Dne Romů dokáže oslovit lidi napříč etnickými skupinami včetně těch, kteří kulturu Romů neznají. Nabízí příležitost ocenit hudebníky a děti na prestižním jevišti pražského Rudolfina v koncertu, který je živý, muzikální, nakažlivě optimistický a zachycený se všemi emocemi.

 

Zvláštní uznání za počin v době pandemie

Pořad: Evropský koncert 2020 z Berlína (č. 52)

Organizace: EuroArts Music International GmbH
Koproducenti: RBB ve spolupráci s CCTV, Mezzo, Českou televizí
Země: Německo
Režie: Henning Kasten
Stopáž: 85 min.

Zdůvodnění poroty: V čase uzavřených koncertních síní provedl Kirill Petrenko těleso Berliner Philharmoniker ve výrazně seškrtaném složení a s velkými rozestupy tímto nezapomenutelným koncertem. Dokonalá a kongeniální režie, v níž je každý moment v dokonalé harmonii s hraním, hudbě umožňuje, aby mluvila sama za sebe. Tento koncertní klenot vyjadřuje žal nad těžkým obdobím a zároveň nabízí útěchu v podobě pečlivě vybraných hudebních děl.

 

Cena České televize 

Pořad: Animovaný příběh Jenny Lindové (č.8)

Organizace: SVT
Země: Švédsko
Režie: Ditte Feuk
Kamera: Jesper Klevenås
Stopáž: 58 min.

Zdůvodnění: Tento snímek dokáže vyprávět a přiblížit životní příběh jedné z nejslavnějších pěvkyň 19. století způsobem, který zaujme nejen vášnivé příznivce opery, ale i ty, kdo sledují svět klasické hudby jen zpovzdálí. Skloubení hravé animace, stylizace, hudby, hudební erudice i přítomnost vypravěče v osobě světového barytonisty Thomase Hampsona ukazuje, jak znamenitě lze obsahově i vizuálně pojmout téma, ke kterému prakticky neexistují obrazové ani zvukové archivní materiály.

 

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 

Pořad: Jeden rok v životě Jiřího Kyliána (č.11)

Organizace: Česká televize
Země: Česko
Režie: Martin Kubala
Stopáž: 53 min

Zdůvodnění: Jiří Kylián je bezpochyby fascinující osobností české i světové kultury. I přes těžkosti spojené s exilem v cizí zemi, Nizozemsku, dokázal vybudovat kariéru se světovým přesahem. Nikdy navíc na svou domovinu nezanevřel a svými kontakty se podílí na zajímavém programu každoročního festivalu Tanec Praha. Film zachycuje důležitý rok v životě této zajímavé osobnosti, kdy byl přijat za člena a choreografie byla díky němu povýšena na samostatnou část slavné Académie des Beaux-Arts v Paříži. Film neztrácí dynamiku i díky své stopáži 53 minut a nechává dost prostoru pro pochopení Kyliánova vidění světa a jeho vztahu k Česku i novému domovu v Nizozemsku. Pěkný dokument o inspirující osobnosti.

 

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo

Přebírající: Christopher Nupen (režisér)

„Velmi nás těší, že můžeme společně se skupinou hudebních a tanečních odborníků EBU vzdát hold mimořádným osobnostem kulturního filmového průmyslu udělením Ceny EBU a IMZ za celoživotní dílo,” říká prezident IMZ Arild Erikstad. „Je pro nás ctí, že v letošním roce oceňujeme vynikající práci Christophera Nupena, velkého průkopníka našeho oboru a skvělého umělce,“ dodává Nicolas Auboyneau, předseda skupiny hudebních a tanečních odborníků EBU.

Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo je společnou iniciativou Mezinárodního hudebního a mediálního centra IMZ, Evropské vysílací unie EBU a Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, jejímž cílem je ohodnotit špičkovou kvalitu v hudební a taneční oblasti audiovizuálního průmyslu. Ocenění bylo poprvé uděleno v roce 2017. Cenu doposud obdrželi Brian Large, Bruno Monsaingeon, Anca-Monica Pandelea a Gabrielle Babin Gugenheim.