Národní divadlo opět hostí festival

závěrečný večer

Fenomenální choreograf Jiří Kylián, světově proslulý barytonista Adam Plachetka a hvězdný dirigent Jiří Bělohlávek - to jsou významní čeští umělci, jejichž životy odkryjí filmové premiéry letošního Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Tato jména jsou jen ale jen některá z lákadel, která čekají na návštěvníky šestapadesátého ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí. Ten proběhne od 25. do 28. září a již pátým rokem jej hostí Nová scéna ND a její nejbližší okolí.

Televizní diváci i festivaloví návštěvníci se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i originálních a hlavně nejnovějších televizních snímků o hudbě, tanci a divadle z celého světa, které jinde než právě zde na jednom místě neuvidí.

Sérii slavnostních večerů letos zahájí ve středu 25. září skutečná lahůdka, koncert s názvem Ladies Music Night, věnovaný výjimečným ženám a dívkám, které ve světě hudby rozdávají nejen krásu, ale i vynikající hudební výkony. Během zahajovacího večera, který bude z Nové scény Národního divadla živě přenášet ČT art, vystoupí sopranistky Martina Janková a Kateřina Kněžíková, houslistka Olga Šroubková, violoncellistka Terezie Kovalová, harfenistka Kateřina Englichová, varhanice a klavíristka Katta, hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková, skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice Vladivojna La Chia a mimořádně talentovaná devítiletá klavíristka Klára Gibišová. Zmíněné dámy a slečny bude doprovázet komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra.

Den poté festival divákům ve slavnostní veřejné premiéře nabídne ojedinělou dokumentární zpověď jednoho z nevýznamnějších českých dirigentů Jiřího Bělohlávka. Film režiséra Romana Vávry přináší hluboký a poutavý příběh dirigenta v posledních letech jeho životní a umělecké pouti. Vyprávění dominuje režisérova tvůrčí upřímnost ve vykreslení člověka, který v čele České filharmonie zanechal hlubokou stopu. Promítání dokumentu Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“, se uskuteční ve čtvrtek 26. září.

Následující den bude v premiéře uveden nový dokument o světově uznávaném choreografovi Jiřím Kyliánovi. Unikátní snímek, jenž vznikal od září 2018 do léta letošního roku, dovolí nahlédnout nejen do procesu příprav velkého retrospektivního baletního večera Mosty času, který choreograf vloni na podzim připravil se souborem pražského Národního divadla, ale poodkryje i soukromí známého umělce. A chybět nebudou ani unikátní záběry ze zákulisí březnové inaugurace Jiřího Kyliána mezi členy pařížské Akademie krásných umění. Význačné ocenění, které akademie uděluje od roku 1816, obdržel jako teprve třetí Čech a je jedním z mála cizinců, kterým se této pocty dostalo. Dokument Jeden rok v životě Jiřího Kyliána natočil režisér Martin Kubala. Ten režíroval i další snímek - profilový dokument o Adamu Plachetkovi, českém operním pěvci, jehož nadání již dávno překročilo hranice České republiky. Film s názvem Adam Plachetka, cesta na vrchol, přiblíží cestu, po které umělec došel za celosvětovým úspěchem. Premiéru obou portrétů je možné vidět v pátek 27. září. Adam Plachetka se bude v tu dobu připravovat na operní premiéru v Chicagu, přesto diváky na Zlaté Praze na dálku pozdraví prostřednictvím telemostu.

Na všechny filmové večery se mohou lidé bezplatně zaregistrovat na webových stránkách festivalu.

Zlatá Praha letos chystá i blok filmových předpremiér za účasti jejich tvůrců v Provozní budově B.

Několik desítek soutěžních hudebních, tanečních a divadelních snímků z celého světa nabídne návštěvníkům festival tak jako každý rok zcela zdarma. V instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě tak mohou vidět skutečně to nejlepší, co za poslední rok ve světě vzniklo.

Mezi partnerské večery festivalu patří baletní představení Labutí jezero či opera Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům v historické budově Národního divadla.

Dvakrát ožije i piazzeta Národního divadla. Poprvé v pátek 27. září, kdy tanečník Jan Onder přivítá některé z hvězd soutěže StarDance a zatančí i s malými dětmi. Podruhé v sobotu 28. září na tradičním Zlatém dnu Zlaté Prahy. Celodenní program pro celou rodinu plný koncertů, představení, tanečních a hudebních workshopů a improvizací přinese i volný vstup do zázemí Národního divadla.

56. ročník Zlaté Prahy uzavře v sobotu 28. září velké finále – slavnostní vyhlášení výsledků a program složený ze skvělých tanečních i hudebních výkonů. Představí se v něm špičky českého umění – zatančí Andrea Kramešová, dlouholetá sólistka Národního divadla i světových baletních scén, členové uměleckého souboru Laterny Magiky či protagonisté nového cirkusu The Losers. V rámci večera vystoupí i mezzosopranistka Ester Pavlů, hudební virtuosky houslistka Hana Kubisová a harfistka Jana Boušková a ženský a capella kvartet Slavonics. Příjemným osvěžením slavnostního předávání cen Zlaté Prahy budou mladí studenti Tanečního centra Praha a fenomenální desetiletá dvojčata Alex a Maxim Šestákovi, kteří zahrají na saxofon a klavír jazzovou skladbu. Večer v přímém přenosu vysílá kulturní kanál ČT art.

O tom, které filmy letos zvítězí, bude rozhodovat mezinárodní pětičlenná porota, jejímž členem za českou stranu je Jiří Nekvasil, operní a filmový režisér, ředitel Národního divadla moravskoslezského.

Těšíme se na vás od středy 25. do soboty 28. září 2019 v prostorách Nové scény ND.

Více informací najdete na facebookovém profilu Golden Prague International Television Festival.