Představujeme tým, který vybere vítězný snímek

Golden Prague prizes

Pětičlenná odborná porota je letos složená ze zástupců Velké Británie, Francie, Slovinska a České republiky. Festivaloví porotci budou mít nabitý program, celkem totiž rozdají pět ocenění – hlavní cenu Grand Prix Golden Prague, tři České křišťály a Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin.

V čele poroty zasedne Brian Large, jeden z nejuznávanějších světových televizních režisérů, kteří se specializují na oblast opery a klasické hudby. Na svém uměleckém kontě má více než 700 snímků. Spolupracoval s největšími světovými hvězdami, orchestry i operními domy, dlouhá léta působil v BBC a v roce 2017 jako vůbec první umělecká osobnost obdržel cenu EBU a IMZ za celoživotní dílo na festivalu Zlatá Praha.

Emelie de Jong je ředitelkou oddělení uměleckých pořadů v ARTE France, kde vytváří a distribuuje ambiciózní kulturní dokumentární snímky a programy věnované scénickým uměním, legendární magazíny, jako je například Tracks (který se vysílá už dvacátým pátým rokem), ale i původní on-line dokumentární formáty určené pro ARTE i digitální platformy této stanice.

Z Francie pochází i další členka poroty, Natalie Gomez ze společnosti Auditorium Films. Jako manažerka pro mezinárodní distribuci a akvizice se zde aktuálně stará o portfolio čítající více než 1 500 audiovizuálních programů performativního umění z významných festivalů a kulturních zařízení po celém světě. Zároveň působí jako provozní projektová manažerka v mezinárodní digitální společnosti Qwest TV zaměřené na streamování hudebních videí a filmů, kterou spoluzakládal legendární muzikant Quincy Jones.

Daniel Celarec je vedoucím oddělení hudby a tance slovinské veřejnoprávní televize RTV/TV Slovenija. Coby producent a scénárista tu vytvořil stovky záznamů koncertů, studiových pořadů, hudebních dokumentů, nahrávek oper, hudebních vizualizací a hudebních klipů. Vždy se soustředil na zvláštní „vizuální“ příběh (navržený na míru pro televizi) a tvorbu programů, které bojují s předsudky a zastaralým vnímáním klasické hudby.

Z českých řad v letošní porotě usedne Martin Glaser, ředitel brněnského Národního divadla, divadelní a operní režisér, dramatik a ředitel festivalů Janáček Brno a Divadelní svět Brno. Kromě manažerské práce se stále věnuje činnosti tvůrčí – čím dál častěji jako operní režisér. Televizní záznam jeho inscenace Janáčkovy opery Jenůfa získal na loňském festivalu ocenění Český křišťál.